Lazer Makina Sıkça Sorulan Sorular

Lazermakina olarak bugüne kadar lazer kesim,water jet,su jeti,cnc router,giyotin makas kesim,her türlü yedek parça üretimi,akbant büküm ile ilgili bir çok soru sordunuz bunları sizlere bu bölümde açıklıyoruz.

Lazer ışını; karbondioksit lazer tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek oluşturulur. Bunun yanı sıra verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenerek verim 1/3 oranında arttırılır. Elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgahlarda yapılan kesim işlemine ise Lazer Kesim denilmektedir.
Lazer ışınının bu şekilde elde edilmesinin kolaylaşması ilede, uygulama alanlarında artışlar gözükmüştür. Lazer kesim ile üretim yapılmasında ki en büyük sebep, üretim hatasını minimum düzeye indirmek ve otomasyonu sağlayabilmektir. Mühendislikte ve sanayide rahatça kullanılabilmesi lazer kesime olan ilgiyi oldukça arttırmıştır. Lazerin çeşitli tezgahlarda uygulanmasıyla üretim 24 saat yapılabilmektedir ve seri üretim sağlanmasıyla maliyette azalmaktadır.

Lazer kesim ile yapılan kesme işlemlerinden aparat ve kalıptan tasarruf sağlanır. İş yükü makinelere bindiği için insan faktöründen kaynaklanan hatalarda dolaylı olarak azalmış olur. Fason, ahşap, CNC kesim gibi çeşitli birçok lazer kesim yöntemi bulunmaktadır.

Nikel alaşımları, çelik, krom, titanyum, paslanmaz çelik, alüminyum ve alaşımları vb. malzemelerin kesme işlemleri yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle Autocad programının kullanımının sağladığı avantajlar ile kesimler daha kısa sürede yapılmakta ve parçalar aynı anda takımlar halinde kesilebilmektedir.

Yüksek basınçlı su ve aşındırıcı malzeme kullanarak neredeyse her türlü malzemeyi kesebilen, malzemelerde diğer kesim türlerinde oluşan ısıya bağlı bozulmaların olmadığı ve yüksek hassasiyette işini gören makina

CNC Kesim yöntemleri içerisinde en çok kullanılanlardan olan Cnc router Kesim, bir hat üzerinde bilgisayarla hazırlanan desenin düzleme kazınması veya düzlemin verilen desene uygun biçimde kesilmesi yöntemidir. Cnc router Kesim yapan firmalar, Ahşap, Alüminyum, pleksi, strafor gibi düzlemleri biçimlendirebilirler.

CNC GİYOTİN TEZGAHLARI. GİYOTİN MAKAS. Sac malzemelerin belirli boyutlarda kesilmesi için kullanılan tezgahlardır. 

Abkant, (İngilizce: Press Brake) CNC kontrollü sac metal büküm makinasıdır. İlkel modeli cakadır. Abkantlar çeşitli tonajlarda (30-500 ton arası) ve genişliklerde (1000-8000mm) arasında olabilirler.